czwartek, kwietnia 01, 2021

Splot miesiąca - kwiecień 2021

Splot miesiąca to cykl, który miał swoją premierę w marcu, na facebookowej grupie Chainmaille po polsku. Niebawem podsumuję ten pierwszy miesiąc, ale teraz chciałam zaprosić Was do zabawy z kolejnym splotem.

W kwietniu splotem miesiąca ogłaszam...
Mam nadzieję, że większość Was doskonale go zna. Splot ten był bohaterem czwartej lekcji cyklu Nauka chainmaille. Wszystko, co wtedy napisałam na ten temat jest nadal aktualne.

Jeśli jednak jeszcze nie mieliście z nim styczności, to jakiś czas temu popełniłam tutorial na bransoletkę wykonaną tym właśnie splotem, który ukazał sia na blogu sklepu Pasart. Możecie zobaczyć go tutaj.

Więcej linków do różnych sposobów wykonania, tudzież innych wariantów, znajdziecie we wspomnianym wyżej wpisie z cyklu Nauka chainmaille, nie będę ich tu więc powtarzać. Niemniej jednak kilka szczegółów technicznych jestem Wam winna.


Parametry ogniwek

W splocie Helm chain wykorzystujemy ogniwka w dwóch rozmiarach. Najlepiej sprawdzą się takie o AR 6 (lub ciut więcej) i AR 4 (lub ciut mniej). Najważniejsze, żeby po zamknięciu ich, to mniejsze swobodnie mieściło się w tym większym, jak na załączonym obrazku:

Spośród ogólnodostępnych ogniwek będą tu pasować rozmiary 8/1 + 6/1 mm.
Jeśli zdecydujecie się na zakup ogniwek w moim sklepie, to te rozmiary (8/1 + 6/1 mm) możecie przez cały kwiecień kupić z rabatem 10%. Wystarczy, że wpiszecie w koszyczku kod: KwietniowyHelm (wielkość liter nie ma znaczenia).

Cechy splotu

W wersji podstawowej splot ten jest płaskim łańcuszkiem o szerokości równej rozmiarowi większego ogniwka i grubości takiej jak średnica mniejszego. Ułożony na płasko daje się dowolnie formować (wyginać na boki), a w płaszczyźnie prostopadłej wygina się w łuk na tyle, aby bransoletka dobrze układała się na nadgarstku.Przeznaczenie

Splot wykorzystywany jest przede wszystkim w bransoletkach i naszyjnikach. Można łatwo dopiąć do niego charmsy lub inne zawieszki. Ale można też odcinek łańcuszka połączyć w kółko otrzymując taki kwiatek-rozetkę:Wreszcie powyższą rozetkę można uformować na kształt czapeczki i umieścić ją na koraliku:Oczywiście to tylko kilka możliwości wykorzystania tego splotu. Reszta zależy już tylko od Waszej inwencji. 

W ramach inspiracji podrzucam jeszcze kolaż prac wykonanych w tym splocie przez uczestników Nauki chainmaille.
Zasady i regulamin zabawy Splot miesiąca wraz z regulaminem towarzyszącej jej promocji na ogniwka znajdziecie tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger