niedziela, września 12, 2021

Barrel dla opornych

Obiecałam tutorial na splot baryłkowy, no to jest.


Dlaczego dla opornych? A nawet dla bardzo opornych? Splot jest niezwykle prosty, a tutorial mocno rozbudowany, więc absolutnie nikt nie powinien już mieć z nim najmniejszych problemów.

Autorką tego splotu jest najprawdopodobniej Susan Richards, a przynajmniej to ona opublikowała go jako pierwsza na stronie wetcanvas.com. Tyle udało mi się znaleźć na temat jego pochodzenia.

W sieci znajdziecie sporo tutoriali na jego wykonanie, ale to będzie chyba pierwszy po polsku. Pokażę Wam jak wykonać go krok po kroku, a na koniec dodatkowo, jak można wspomóc się delikatną automatyzacją przy jego wykonywaniu.


Co przygotować?

Do wykonania tego splotu najlepiej nadadzą się ogniwka o AR=3,5, ale jak weźmiecie trochę większe (AR=4) to też się uda, tyle, że splot będzie ciut luźny. W tutorialu użyłam ogniwek 5,5 mm z drutu 1 mm, czyli o AR dokładnie 3,5 i ten rozmiar rekomenduję też Wam do nauki. Przypominam, że do końca września kupicie go w sklepie Bruxa Jewelry o 10% taniej, jeśli w koszyku wpiszecie kod: WrześniowaBaryłka.

Widoczna na zdjęciu powyżej bransoletka ma ok 15 cm obwodu, co daje 17 cm długości mierzone na płasko. Do jej wykonania potrzebowałam 121 ogniwek + regulacja. Jeden element to ok 6,5 mm i do jego wykonania potrzeba 5 ogniwek + jedno dodatkowe na samym końcu.


Splot baryłkowy, czyli Barrel chain.

Splot wygląda dobrze zarówno z jednego rodzaju ogniwek, jak i w wersji wielokolorowej. Pewne rzeczy łatwiej mi wytłumaczyć posługując się różnymi kolorami, dlatego też taką wersję wybrałam tutaj. W zależności od ich roli w splocie możemy wyróżnić 3 rodzaje ogniwek. Każde z nich układają się w innej płaszczyźnie. Nazwijmy je następująco:

 • łączące, tu wykonane z ogniwek w kolorze srebrnym. Utrzymują one splot w ryzach, występują po obu jego stronach, jednak w łańcuchu ciągłym są wspólne dla sąsiednich elementów. Układają się wzdłuż splotu prawie pionowo (trochę pod skosem).
 • bazowe, tu wykonane z miedzi. Układają się na płasko (poziomo), zachodząc dachówkowato na siebie w poprzek splotu.
 • poprzeczne, tu wykonane z mosiądzu (kolor złoty). Układają się pionowo w poprzek splotu i łączą ogniwka bazowe.
To skoro już wiecie ile i jakich ogniwek przygotować, to nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do roboty ;)

Barrel chain krok po kroku:

 1. Na początek przygotujcie 4 ogniwka, 1 otwarte i 3 zamknięte. 

 2. Połączcie je razem (zakładając 3 zamknięte na jedno otwarte) i ułóżcie z nich łańcuch 1-1-2 (będą to: ogniwko łączące, bazowe i 2 poprzeczne). Założenie od razu zapięcia na pierwsze ogniwko łączące z pewnością ułatwi Wam pracę. 

 3. Ten splot można robić w prawo lub w lewo, w zależności od tego które ogniwko bazowe znajdzie się na górze, a które na dole. Ale uwaga! Po odwróceniu splotu będzie odwrotnie, dlatego musicie zwracać uwagę na to, z której strony dopinacie kolejny element. Ja pokażę wersję wygodniejszą dla praworęcznych, ale można też działać na odbiciu lustrzanym.
  Ogniwko bazowe, czyli to drugie od lewej, przechylcie w lewo, a przez oba poprzeczne przełóżcie kolejne bazowe w kierunku, jak na zdjęciu. 

 4. Następnie zaczepcie go o pierwsze ogniwko (łączące), tak aby ogniwka bazowe ułożyły się dachówkowato jedno na drugim, a ogniwka poprzeczne utrzymywały je w tej pozycji i zamknijcie go.  5. Teraz splot jeszcze nie jest stabilny. Aby go wykończyć trzeba połączyć po drugiej stronie ogniwka bazowe ogniwkiem łączącym. Dokładnie w miejscu, które wskazuje szpilka.  6. I w ten oto magiczny sposób macie już gotowy pierwszy element. Możecie go wykorzystać do wykonania na przykład kolczyka, albo działać dalej i zrobić bransoletkę.

   
 7. W kolejnym kroku będziecie potrzebować otwartego ogniwka bazowego i dwóch zamkniętych poprzecznych. 

 8. Łączycie je z ostatnio dodanym ogniwkiem w następujący sposób: 

 9. Teraz postępujecie analogicznie jak w kroku 4, dołączając drugie ogniwko bazowe: 


 10. I ogniwko łączące, jak w kroku 5. Drugi element splotu gotowy: 

 11. Kroki 7, 8, 9 (4) i 10 (5) powtarzacie aż do uzyskania odpowiedniej długości.

Barrel na skróty:


Jeśli lubicie działać systemowo, to możecie sobie tę pracę trochę zautomatyzować, przygotowując wcześniej poszczególne elementy, a później je tylko dołączając.
 1. Zacznijmy od tego, że na wykonanie każdego kolejnego elementu potrzebujecie 5 ogniwek: dwóch bazowych, dwóch poprzecznych i jednego łączącego. Ogniwka łączące powinny być wstępnie zamknięte, a reszta otwarta.

 2. Z trzech pierwszych ogniwek możecie przygotować sobie wcześniej moduły: dwa zamknięte ogniwka poprzeczne zamykacie w 1 ogniwku bazowym.


 3. Taki moduł zakładacie potem od razu na ogniwko łączące dodawane w kroku 5.


 4. Dalej wykonujecie krok 4 i tak do końca. 
 5. A oto co dokładnie musicie sobie przygotować wcześniej, aby potem już tylko łączyć elementy. 

Kilka powtórzeń dalej...

Bransoletka Barrel trocolor.

Mam nadzieję, że teraz splot baryłkowy nie będzie już miał przed Wami żadnych tajemnic i że zaraz album z Waszymi pracami miesiąca zapełni się do granic możliwości.

Życzę miłego zaplatania.

2 komentarze:

 1. Bardzo lubię Twoje tutoriale, zawsze są tak dokładne, że nic tylko robić! Pewnie się nie wyrobię do końca miesiąca, bo drobny wyjazd się szykuje, ale ale już pomysł na ten splot mam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pali się, to nie zniknie (mam nadzieję), ale jak masz odpowiednie ogniwka, to tylko spróbuj, a przekonasz się , jak to szybko idzie ;)

   Usuń

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger