czwartek, lipca 01, 2021

Splot miesiąca - lipiec 2021

 I znów mamy nowy miesiąc... Jak ten czas leci. Wam też?

Co prawda wybór kolejnych splotów miesiąca nie odbywa się według żadnego klucza, jednak nie mogło w nim zabraknąć tego najstarszego. Podobno liczy sobie już 3 tysiące latek.


Ten splot nie jest tak popularny jak europejski czy bizantyjski, ale wydaje mi się, że również zasługuje na uwagę. Jest on zdecydowanie bardziej wiotki od Euro i choć również można nim tworzyć dowolne kształty, to znacznie trudniej spowodować by trzymały one pożądaną formę.

Sześciokątna rozeta wykonana splotem japońskim 12w2.

Splot ten był tematem trzeciej lekcji z cyklu Nauka chainmaille. Tam też znajdziecie sporo informacji na jego temat, których tu nie będę powielać, skupię się tylko na kilku najważniejszych. A oto prace, które wówczas powstały:Podstawowa forma Japończyka występuje w wielu wersjach, ale główna zasada jest taka sama. Powierzchnia splotu jest płaska (dwuwymiarowa) i złożona jest z dwóch rodzajów (rozmiarów) ogniwek. 

Pierwszy rodzaj ogniwek, nazwijmy je umownie bazowymi układa się płasko, równolegle do powierzchni splotu. Ich rozmiar nie ma większego znaczenia, ale aby uzyskać regularną siatkę powinny być wszystkie tej samej wielkości. Stosując ogniwka bazowe różnej wielkości możemy za to uzyskać ciekawe efekty.

Moja ulubiona wariacja "japończyka" - splot Stepping Stones. Ogniwka bazowe występują w dwóch wielkościach.


Prostopadle do bazowych przebiegają ogniwka łączące. Tu już rozmiar ma znaczenie, im pasowniejsze będzie to połączenie, tym splot stabilniejszy. W splocie japońskim ogniwka nigdy nie łączą się bezpośrednio z innymi tego samego rodzaju.

Choinki wykonane splotem japońskim 12w2.


Oczywiście można tworzyć również formy przestrzenne, ale na początku radzę skupić się na wersji podstawowej. Formy 3D powstają najczęściej przez połączenie kilku płaszczyzn splotu.

Serduszko 3D wykonane splotem japońskim.
Sześcian wykonany splotem japońskim 8w2.


Powierzchnie wykonane japończykiem układają się w siatkę czworo- lub sześciokątną. Podstawowe warianty splotu, podobnie jak w innych, określane są tu ilością ogniw przechodzących przez siebie. Mamy więc Japanese 4w1, 8w2, 6w1 i bodaj najpopularniejszy 12w2.

Sześciokątne rozetki (kwiatuszki) 12w2.


Zastosowanie podwójnych ogniwek bazowych (8w2 i 12w2) powoduje, że splot jest stabilniejszy i przy odpowiednim doborze ich rozmiarów trzyma formę nawet "w powietrzu". Ogniwek łączących może być nawet jeszcze więcej.

W tych kolczykach są po dwa ogniwka bazowe i trzy łączące. Dzięki temu splot trzyma zadaną formę.


Z kolei pojedynczy japończyk zazwyczaj służy do otoczenia kamienia siatką. W takim przypadku formę przyjmuje taką jak znajdujący się wewnątrz obiekt, a jest dużo bardziej ażurowy i lekki.

Kostka do gry RPG otoczona najprostszym pojedynczym oplotem japońskim (3w1).


A Wy macie w swoich zbiorach coś zrobionego splotem japońskim? Bo ja muszę się przyznać, że niezbyt dużo tego znalazłam. Większość to te zrobione przy okazji wspólnej nauki chainmaille sprzed lat. Najwyższy czas, aby nadrobić braki w tym temacie. Wasze prace pokazujecie oczywiście jak zwykle w albumie na fabebookowej grupie Chainmaille po polsku.

Splotowi miesiąca towarzyszy tradycyjnie promocja na wybrane ogniwka w moim sklepie. Tym razem wybrałam wszystkie w rozmiarach 4,35/0,8 (jako łączące) i (6/1 jako bazowe). Taki zestaw według mnie daje najlepsze efekty, możecie go zobaczyć w pokazanych wyżej kolorowych rozetkach. Kod na ten miesiąc to: LipcowyJapończyk i zapewni on Wam 10% zniżki na w/w ogniwka.

Zasady i regulamin zabawy Splot miesiąca wraz z regulaminem towarzyszącej jej promocji na ogniwka znajdziecie tutaj. Wszystkie przydatne informacje i linki znajdziecie w zakładce "Splot miesiąca".

No to do dzieła!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger