wtorek, czerwca 01, 2021

Splot miesiąca - czerwiec 2021

Z okazji Dnia Dziecka mam dla Was prezencik ;) A tak całkiem serio, to przedstawiam kolejny splot miesiąca.

I jak, cieszycie się? Wiem, że wiele z Was na niego czekało. W końcu to, bez dwóch zdań, najpopularniejszy splot występujący w biżuterii chainmaille.

Co spowodowało aż taką popularność bizantyjki? No cóż, splot jest niezwykle efektowny, a jednocześnie bardzo prosty do wykonania. Może występować w wielu formach.

Podstawowy wariant to po prostu łańcuch bizantyjski, lub jak go nazywają jubilerzy: królewski. To jeden z najbardziej cenionych splotów łańcuszków w złotnictwie. Ten typowo jubilerski wariant jest zazwyczaj dodatkowo lutowany (tak, każde ogniwko jest zlutowane) i przeciągany (walcowany). My, chainmaillowcy skupiamy się tylko na samym splocie.

Klasyczna bransoletka wykonana slotem bizantyjskim.


Jednak tu pojawia się pierwsza i chyba jedyna trudność. Żeby łańcuszek od razu po zapleceniu, bez żadnych dodatkowych zabiegów, dobrze wyglądał, musimy odpowiednio dobrać współczynnik AR używanych ogniwek. Jeśli weźmiemy mniejszy jak 3,2, będzie po prostu za ciasno i nie damy rady wcisnąć wszystkich ogniwek na swoje miejsce. Czasem stosuje się taki wybieg, że zamiast dwóch ogniwek łączących daje się jedno, wówczas splot udaje się zapleść, ale te odwijane, skośne ogniwka zachodzą na siebie i splot nie będzie się ładnie układał, dlatego nie polecam stosowania tej metody.

Element bizantyjski wykonany ze zbyt małych ogniwek (AR ok. 3). Widać wyraźnie, że nie mieszczą się one w splocie.


Jeśli z kolei AR będzie zbyt duży (powyżej 3,6), to splot zrobi się za luźny, będzie kładł się na bok, i miał tendencję do odwijania się ogniwek. Nie dość, że nie wygląda to ładnie, to jeszcze zdecydowanie przeszkadza w użytkowaniu. Tak więc starajcie się wybierać ogniwka o AR pomiędzy 3,25, a 3,5. A o tym, jak mimo wszystko poradzić sobie z nieodpowiednim rozmiarem ogniwek pisałam w tym tutorialu na blogu Pasart.

Tak, wiem, że nie jest to rozmiar typowy i trudno takie ogniwka zdobyć, jednak nie jest to niemożliwe. Swego czasu udało mi się przekonać sklep Manzuko, żeby sprowadzili takie nietypowe rozmiary i tam możecie dostać takowe ze stali. Wybierzcie jeden z tych rozmiarów: 4/0,7; 4,5/0,8; 5/0,9; 5,5/1; 6,5/1,2. Z tym, że jeśli dopiero zamierzacie zacząć i nie macie jeszcze zbytniej wprawy w zaplataniu, to skupcie się na tych rozmiarach ze środka. Oczywiście w moim sklepie Bruxa Jewelry również możecie kupić ogniwka do bizantyjki, a przez cały czerwiec wszystkie odpowiednie do niej rozmiary dostępne będą z 10% rabatem, wystarczy, że w koszyku wpiszecie kod: CzerwcowaBizantyjka (wielkość liter nie ma znaczenia).

A wracając do splotu: kolejnym niezwykle popularnym wariantem jest Romanov. To nic innego, jak dwa elementy bizantyjskie ułożone równolegle z koralikiem pośrodku i połączone na końcach. Splot ten nadaje się idealnie na kolczyki i wisiorki, ale również na bransoletki. O tym, jak wykonać Romanova pisałam w tym tutorialu na blogu Pasart.

Bransoletka z połączonych elementów Romanov.


Oczywiście to nie jedyne możliwości wykorzystania splotu Byzantine. 

Dodanie dodatkowych ogniwek po bokach może czasem pomóc nam uratować zbyt luźny splot, a poza tym całkiem fajnie wygląda:Wykorzystując różne rozmiary ogniwek można uzyskać taki gradient:

Splot bizantyjski stopniowany z trzech rozmiarów ogniwek.


Te elementy również zostały wykonane za pomocą splotu bizantyjskiego:

Krzyżyk wykonany splotem bizantyjskim.

Bizantyjskie gwiazdki. Bardzo ładnie wyglądają z malutkim kryształkiem rivoli w środku.


Bizantyjka była też tematem 7 lekcji w cyklu Nauka chainamaille. Tak poradzili sobie z tematem uczestnicy tej zabawy:

Kolaż prac uczestników zabawy Nauka chainmaille wykonanych splotem bizantyjskim.


Instrukcji wykonania splotu bizantyjskiego jest w sieci tak dużo, że z pewnością znajdziecie też coś dla siebie. Niektóre z nich przytaczałam w w/w lekcji, ale jest ich dużo, dużo więcej. To, jak je wykorzystacie zależy już tylko od Waszej wyobraźni, a możliwości jest bez liku.

Tak więc - Do boju! Wasze bizantyjki pokazujecie oczywiście jak zwykle w albumie na fabebookowej grupie Chainmaille po polsku.

Zasady i regulamin zabawy Splot miesiąca wraz z regulaminem towarzyszącej jej promocji na ogniwka znajdziecie tutaj. Wszystkie przydatne informacje i linki znajdziecie w zakładce "Splot miesiąca".

2 komentarze:

 1. O! Jedyny splot, który umiem! No, pomijając Romanova, z którym się nie możemy dogadać ;) Zobaczymy, jak to się potoczy w tym miesiącu - ostatnio nie robię planów dalszych niż na tydzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romanov to też bizantyjka :P
   Jak nie zdążysz nic nowego zrobić to możesz wrzucić też coś starszego.

   Usuń

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger