sobota, maja 01, 2021

Splot miesiąca - maj 2021

To już trzeci miesiąc naszego chainmaillowego wyzwania, a ja zdecydowałam się cofnąć do źródeł. Oto nasz splot na maj:


To zdecydowanie najbardziej znany i rozpoznawalny spośród wszystkich splotów. I chociaż japoński jest podobno dużo starszy, to jednak właśnie European zawojował świat.

Kolczugi tym splotem jako pierwsi zaczęli wyrabiać Celtowie ok. 400 lat p.n.e., potem temat podchwycili Rzymianie i wraz z nimi ta "moda" rozniosła się po całej Europie i Azji. Dziś jeśli mowa o kolczudze, to myślimy właśnie o takiej wykonanej splotem europejskim.

Zdjęcie pochodzi z pixabay.com


Jednak Euro to nie tylko kolczugi. Splot ten daje praktycznie nieograniczone możliwości. Można nim wykonać powierzchnię o dowolnym kształcie, a także elementy przestrzenne. Nadaje się na bransoletki, naszyjniki, kolczyki, oprawę kamieni, saszetki, krawaty i co jeszcze tylko sobie wymyślicie.


Różną gęstość i mięsistość wzoru zapewnią odmiany: 4w1, 6w1, 8w1 itd. Symbol ten oznacza przez ile ogniwek przechodzi każde z nich w danym splocie. Można też połączyć sploty różnej gęstości, jak choćby przy tej oprawie kaboszona, gdzie Euro 4w1 przechodzi w 6w1, tworząc w ten sposób koszyczek utrzymujący kamień w środku.


Splot europejski był tematem drugiej lekcji w cyklu Nauka chainmaille. Znajdziecie w niej startową porcję informacji i porad, linki do tutoriali i inspiracji. Zachęcam do rozpoczęcia pracy nad splotem od tej właśnie lekcji. A oto kolaż prac wykonanych wówczas przez uczestników:


Jeśli chodzi o tutoriale w sieci, to nie będziecie mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem ich, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Wspomnę tylko, że mnie również zdarzyło się brać ten splot w obroty. Dotyczą go tutoriale na te kolczyki i ten naszyjnik. Oba ukazały się niegdyś na blogu Royal-Stone.


Oczywiście jak zwykle splotowi miesiąca towarzyszy promocja na ogniwka. European jest dość elastyczny, jeśli chodzi o współczynnik AR stosowanych ogniwek i zasadniczo możecie go wykonać ze wszystkich dostępnych w sklepie. Jednak w przypadku najpopularniejszego wariantu 4w1 zaleca się zazwyczaj ogniwka o AR ok. 4 i to właśnie te objęte będą promocją w maju. Kod "MajoweEuro" wpisany w koszyku obniży cenę tych ogniwek o 10%.

Wszystkie informacje i przydatne linki znajdziecie w zakładce "Splot miesiąca"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger