Moi obserwatorzy

środa, 25 maja 2016

Obiecany tutorial

Obiecałam Wam niedawno instrukcję wykonania tych kolczyków. Trochę to trwało, ale było sporo zdjęć do opracowania, a czasu jak na lekarstwo. Ale nawet udało mi się zdążyć przed długim weekendem :)
Instrukcję opracowałam na podstawie tego charmsa:


Jak widzicie w przeciwieństwie do kolczyków nie posiada on dodatkowych dyndadełek. Poza tym wykonany jest identycznie.

No to do dzieła!

Zaczynamy od przygotowania materiałów. Do wykonania jednej zawieszki wystarczy nam to:


Wszystkie kółeczka to ogólnodostępne w naszych sklepach metalowe ogniwka z drutu o grubości 1 mm. Podane rozmiary to średnica zewnętrzna. Ułożyłam je w takiej kolejności w jakiej będą dołączane:
 1. 3 ogniwka 10 mm wstępnie zamknięte
 2. 3 ogniwka 7 mm również zamknięte
 3. 3 ogniwka 6 mm otwarte
 4. 3 ogniwka 8 mm otwarte
 5. 3 ogniwka 10 mm otwarte
 6. koralik kulka o średnicy 10 mm
 7. 2 ogniwka 6 mm
 8. 1 ogniwko 5 mm
 9. 1 ogniwko 8 mm
 10. bigiel, zapięcie lub tp. w moim przypadku to federing z ogniwkiem do przyłączenia
Z pozycji 1-4 spleciemy helmową rozetkę, 5 z 1 stworzą fragment splotu Inverted Round, 7-9 to zakończenie IR.
Jeśli chcemy dodać dodatkowy koralik i dynadełko to potrzebować będziemy jeszcze szpilkę z talerzykiem długości ok. 3 cm, koralik 6 mm i dyndadełko do podwieszenia według własnego uznania.
Przydadzą się jeszcze narzędzia: dwie pary szczypiec do zaginania ogniw i  ewentualnie szczypce okrągłe do wykręcenia loopika.

Zaczynamy zaplatanie:

1. Zamknięte ogniwka składamy parami (10 mm + 7 mm):


2. Dwie spośród przygotowanych par łączymy ogniwkiem 6 mm:


3. Układamy ogniwka tak aby 7 mm znalazły się po jednej stronie, a 10 mm po drugiej stronie ogniwka łączącego. Wtedy wokół niego zamykamy ogniwko 8 mm:


4. Tak to będzie wyglądało po rozłożeniu "na płask". Zauważcie, że na spodzie mamy większe ogniwka (10 mm), a na wierzchu mniejsze (7 mm):


5. Dołączamy kolejną parę (10 mm + 7 mm) ogniwkiem 6 mm:


6. Analogicznie jak w pkt. 3 przekładamy 8 mm ogniwko uważając aby ogniwka 7 i 10 mm znalazły się po jego właściwych stronach:


7. Łączymy skrajne pary 10 + 7 mm ze sobą trzecim ogniwkiem 6 mm. Teraz już nie da się plecionki rozłożyć na płasko. Warto od razu uformować ją większymi (10 mm) ogniwkami do wewnątrz koszyczka:


8. Obejmujemy 6 mm ogniwko łączące trzecim ogniwkiem 8 mm zwracając uwagę na właściwe ułożenie wszystkich ogniw, czyli na dole największe (10 mm), na nich 8 mm, a na samym wierzchu 7 mm:


9. W ten sposób otrzymaliśmy koszyczek:


10. W którym idealnie mieści się kulka 10 mm:

Oczywiście koszyczek możecie uzyskać również łącząc ogniwka w innej kolejności, np. najpierw pary 10 i 7 mm łączymy 6 mm w kółko, a na końcu przekładamy wszystkie 8 mm, jak komu wygodniej. Musimy tylko pamiętać o właściwym rozmieszczeniu wszystkich ogniwek w warstwach.


11. Teraz przez każde dwa sąsiadujące ze sobą ogniwka 10 mm przekładamy kolejne tej samej wielkości jak w splocie Inverted Round (wybaczcie nieostre zdjęcie, ale chyba widać o co chodzi):

12. Po dołączeniu wszystkich trzech mamy już gotowy koszyczek do uwięzienia koralika:


Jeśli zamierzacie dodać dyndadełka, to właśnie teraz jest ten moment:

12a. Przekładamy od góry szpilkę przez koralik wewnątrz koszyczka i przez środek helmowej rozetki:


12b. Zakładamy na wystającą szpilkę mniejszy (6 mm) koralik i zakręcamy loopik, do którego możemy podwiesić dowolne dyndadełko. Musimy uważać, żeby nie zacisnąć szpilki zbyt ciasno, koszyczek IR musi się nam jeszcze udać zamknąć.


Wracamy jednak do koszyczka, który musimy jeszcze zamknąć do góry:

13. Zakładamy dwa ogniwka 6 mm jak do IR.


14. I łączymy je ze soba za pomocą najmniejszego (5 mm) ogniwka:


15. Z drugiej strony zakładamy większe ogniwko ( 8 mm) też jak do IR:


16. A teraz łapiemy razem duże (8 mm) ogniwko razem z małym (5 mm) i dołączamy zapięcie lub bigiel. Jeśli otwór w doczepianym elemencie jest wystarczająco duży to możemy zrezygnować z dodatkowego ogniwka łączącego:


17. Patrząc z boku widać, że zakończenie ładnie układa się w osi, nic się nie wykrzywia, ani nic nie odstaje na bok:


18. Tak to wygląda z tyłu:
19. A tak z przodu:

Zakończenie pokazane w punktach 13-16 można wykorzystać do zamknięcia dowolnego IR. Najlepiej będzie to wyglądało, kiedy jedne z ogniw dołączanych w pkt 13 lub 15 będzie tej samej wielkości co zamykany łańcuch IR. Musimy tylko zachować zasadę, że średnica wewnętrzna większego ogniwka (u mnie to 8 mm, którego ID = 6 mm) będzie minimalnie mniejsza od sumy ID ogniwka mniejszego (tutaj 6 mm) i łączącego je (5 mm), czyli w powyższym przypadku: 4 + 3 mm = 7 mm. Wtedy zakończenie będzie się równo układało w osi.

Na pewno zauważyliście, że dołączanie dyndadełka pokazałam na innej plecionce. Początkowo to właśnie miały być tutorialowe kolczyki, ale okazało się, że nie mam srebrnych 10 mm ogniwek, a 12 mm okazały się zdecydowanie za duże. Tak więc w oczekiwaniu na dostawę powstał charmsik.

Mam nadzieję, że wszystko będzie jasne, ale jakby jednak nie, to pytajcie, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości :)


6 komentarzy:

 1. Kochana , zapomniałam Ci powiedzieć, ostatnio koledzy męża w pracy zachodzili w głowę, jak Ty breloczek złożyłaś- mąż wspominał, że się nieźle uśmiał z ich dedukcji, a koledzy kazali chylić czoła w ich imieniu przed Twoim talentem. Buziam, tulam pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Anitko! Aż chętnie posłuchałabym tych dedukcji ;) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Dzięki za kursik, wszystko zrozumiane :) Już się prawie rozpędziłam i chciałam robić, tylko jakimś cudem rozeszły mi się 10mm ogniwka... no więc chyba innym razem, po uzupełnieniu zapasów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wszystko jasne. Mnie też w jakiś niezrozumiały sposób wybyła większość ogniwek ;)

   Usuń
 3. Fajny kursik ale dla mnie to i tak czarna magia :)
  Pozdrawaim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Tak na sucho to może być trudne do ogarnięcia, ale jak się samemu spróbuje, to zaczyna się układać w logiczną całość ;) Pozdrawiam :)

   Usuń