niedziela, maja 01, 2016

Chainmaille - zadanie 6

Na kolejny miesiąc chciałam zaproponować Wam dość łatwy splot. Jest on równie przestrzenny jak poprzedni, ale kwadratowy przekrój nie będzie sprawiał tylu trudności z wykończeniem co Inverted Round. Oto banerek dla Was:


Splot ten jest w zasadzie wariantem splotu europejskiego (poczwórnego zamkniętego w kółko). Plecie się go z ogniwek jednakowej wielkości. Minimalna wartość współczynnika AR to 3,8, jednak najlepszy efekt daje wykorzystanie ogniwek o AR = ok. 5.
Generalnie są dwie metody tworzenia tego łańcucha: można najpierw zrobić Euro 4 in 1 z trzech ogniw, a potem czwartym połączyć brzegi, można też od razu robić cały łańcuch. Ja osobiście preferuję tę drugą metodę, która przy okazji będzie doskonałym treningiem przed splotem bizantyjskim, ale jemu będzie poświęcona osobna lekcja.
Nie znalazłam żadnych instrukcji po polsku, ale nie powinniście mieć problemów ze zrozumieniem tych tutoriali:
 • tu jak zrobić Box z Euro 4-1
 • a tutaj drugi sposób
 • tu są omówione obie metody
 • można też zrobić box 6 w 1
Z pewnością można znaleźć jeszcze wiele takich, ale to powinno w zupełności wystarczyć.

Jeśli chodzi o zastosowanie tego splotu to oczywiście można robić długie łańcuchy (np. naszyjniki):


trochę krótsze (bransoletki):


lub całkiem krótkie (kilkuelementowe łączniki):


Zwróćcie też uwagę, że jeśli zastosujemy ogniwka o mniejszym AR to łańcuch będzie zwarty, ale bardziej najeżony:


natomiast gdy AR będzie zbyt duże -  plecionka będzie luźna i niestabilna, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się gładsza, ale to tylko pozory, bo ogniwka będą się łatwo odginać i zahaczać o wszystko:


Generalnie splot ten najlepiej prezentuje się w zwisie, dlatego często wykorzystuje się go jako przedłużkę do kolczyków:


Napisałam, że mają być takie same ogniwka, jednak to nie do końca prawda, bo Box chain świetnie prezentuje się też w wersji gradient.:


Jeżeli posiadamy tylko bardzo duże ogniwka, to też nie ma tragedii. Zawsze możemy w boxach uwięzić koraliki:


Podejrzewam, że Wam uda się znaleźć jeszcze inne zastosowania.

Mnie najbardziej odpowiada funkcja łącznika w kolczykach i tylko takie zastosowanie znalazłam w moich dotychczasowych pracach:


Po więcej inspiracji zapraszam jak zwykle na Etsy i na Pinteresta.

8 komentarzy:

 1. Ale super:) już mi się podoba:)Inspiracje piękne:) Oj będzie co robić, a jeszcze poprzednie zadanie czeka;) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej majóweczki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Joasiu. Majóweczkę miałam bardzo pracowitą, ale chociaż pogoda dopisała:) A splocik rzeczywiście fajny i naprawdę łatwy:)

   Usuń
 2. Bardzo fajny splot :) zwłaszcza, że polubiłam się z Euro, więc chyba nie powinno być większych problemów (to się okaże). Ogromnie podoba mi się ta wężowa inspiracja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wężowa inspiracja jest super, tylko skąd wziąć takie zapięcia? Bo u nas tylko wklejane widziałam. No chyba żeby zrobić własnoręcznie;) Problemów nie powinno być, bo splot naprawdę łatwy :)

   Usuń
 3. Świetny jest ten splot. Inspiracje bardzo ciekawe i kuszące ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie, że kuszące;) A kiedy Ty Beatko do nas dołączysz?

   Usuń
 4. czyli muszę wrócić do mojego nieulubionego splotu euro :) chyba muszę się z nim przeprosić ... i w końcu polubić ;) bardzo ładny ten nowy splot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak skorzystasz z drugiego sposobu wyplatania, to nawet nie zauważysz, że to euro ;)

   Usuń

Copyright © Z kociołka czarownicy , Blogger